Druhy sobášov

Zásnuby a plánovanie svadby 

Rozhodli ste sa uzavrieť manželstvo. Aby ste sa mohli zobrať, musíte spĺňať nasledovné podmienky:
- musíte byť plnoletý – t.j. mať 18 rokov
- vaše rozhodnutie uzavrieť sobášny zväzok musí byť dobrovoľné
- musíte sa dohodnúť na používaní spoločného priezviska po svadbe
- musíte dobre poznať svoj a partnerov zdravotný stav 
Nezabudnite o vašom rozhodnutí informovať rodičov. V prípade, že sa tak ešte nestalo, treba predstaviť nevestu / ženícha doma celej rodine a tiež obidve rodiny navzájom. Dohodne sa zabezpečenie celej svadby a hostiny a úhrada nákladov svadby. Vo väčšine prípadov polovicu nákladov platí ženích a jeho rodina a druhú polovicu nevesta s rodinou. Dôležité je vybrať termín svadby. Dátum svadby sa vyberá tak, aby obaja snúbenci mali dostatok času na vybavenie potrebných záležitostí. Veľa ľudí si vyberá na svadbu sobotu, ktorá vyhovuje vo väčšine prípadov  aj svadobným hosťom. Je však možné si zvoliť aj iný deň – štvrtok alebo piatok. treba však rátať s tým, že veľa pozvaných hostí si bude musieť zobrať dovolenku v práci. Ak ste si vybrali dátum vašej svadby, je potrebné navštíviť matriku mestského úradu podľa miesta vášho trvalého bydliska a podať žiadosť o uzavretie manželstva. Ak sa rozhodnete pre cirkevný obrad, navštívte príslušný cirkevný úrad, kde vám poskytnú ďalšie potrebné informácie. Na matrike si však predtým vyžiadajte osvedčenie pre cirkev, bez ktorého nie je možné cirkevnú svadbu uzavrieť. 
Na uzavretie zákonitého manželstva treba splniť určité právne požiadavky. Štátny občan Slovenskej republiky predloží matričnému úradu tieto doklady:
- rodný list
- doklad o štátnom občianstve (občiansky preukaz)
- potvrdenie o pobyte
- úmrtný list zosnulého manžela / manželky alebo právoplatný rozsudok o rozvode 
O uzavretí manželstva sa vyhotoví zápisnica, ktorá musí obsahovať mená, priezviská, rodné čísla a podpisy snúbencov a ich svedkov, dátum a miesto uzavretia manželstva, meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a odtlačok úradnej pečiatky. 

Civilný sobáš

Civilný obrad medzi občanmi SR

Civilný obrad sa uzatvára na matrike v prítomnosti matrikára a dvoch svedkov. Civilný obrad je krátky, zvyčajne trvá 10-15 minút. Matrikár prednesie stručný prejav o manželstve, každý zo snúbencov vysloví súhlas s uzavretím manželstva. Dvojica si vymení prstene a dá si prvý manželský bozk. Potom nevesta a ženích podpíšu zápisnicu o uzavretí manželstva, po nich sa podpíšu svedkovia a matrikár. Ak si dvojica želá, môžu mať pripravený aj prípitok. Tým sa civilný obrad končí.
Civilný sobáš s cudzincom na území SR
Čo budete potrebovať, ak sa vydávate za cudzinca alebo sa idete oženiť s cudzinkou na Slovensku.
Čo potrebuje snúbenec-cudzinec
Na matrike(radnici) v mieste bydliska si musí cudzinec vyžiadať doklad o spôsobilosti uzatvoriť manželstvo v zahraničí. Doklad sa vydáva pre sobáš s konkrétnou osobou, takže bude potrebovať snúbencove/snúbenicine údaje (rodné číslo, bydlisko, číslo pasu) a platí len na určité obdobie, takže pozor, aby ste to neprešvihli. 
Ďalej bude potrebovať (úradne preložený) rodný list, ktorý matrika nevráti, takže by bolo dobré mať jeden v zásobe.
Ďalej pas a ak je rozvedený, aj rozsudok o rozvode. Ak matrika akceptuje iba originál, vyžiadajte si jeho vrátenie.
Čo potrebuje snúbenec-Slovák
Slovenský snúbenec bude potrebovať iba občiansky preukaz a rodný list.
Čo potrebujete obaja
Na matrike (kam  podľa trvalého bydliska patrí slovenský snúbenec) treba vyplniť žiadosť o uzatvorenie manželstva a zaplatiť poplatok za sobáš s cudzincom. Všetky doklady s povolením o uzatvorenie manželstva treba odniesť na matriku, kde sa bude obrad konať. Cudzinec pred uzavretím manželstva v Slovenskej republike je povinný predložiť matričnému úradu najmenej 14 dní pred uzavretím manželstva tieto doklady:
·    rodný list,
·    doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva,
·    doklad o štátnom občianstve,
·    doklad o pobyte,
·    potvrdenie o osobnom stave,
·    úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o ovdoveného cudzinca,
·    právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak je cudzinec, ktorý chce uzavrieť manželstvo, rozvedený,
·    doklad, ktorým možno preukázať totožnosť.

 Civilný sobáš štátneho občana SR v cudzine
Štátny občan, ktorý chce uzavrieť manželstvo v cudzine potrebuje nasledovné doklady:
a.  rodný list
b.  osvedčenie o spôsobilosti na uzavretie manželstva, ktoré vydáva príslušný matričný úrad podľa miesta trvalého alebo posledného trvalého pobytu štátneho občana SR. Jeho
platnosť je 6 mesiacov odo dňa vydania. Ak sa štátny občan SR trvale zdržuje v cudzine, vydáva mu osvedčenie o spôsobilosti na uzavretie manželstva v cudzine zastupiteľský úrad SR
c.   vdovec (vdova) predkladá úmrtný list manželky (manžela)
d.  rozvedený(á) musí predložiť právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo jeho vyhlásenie za neplatné
e.  platný občiansky preukaz, ktorý obsahuje zároveň aj doklad o štátnom občianstve, bydlisku a rodnom čísle.
Manželstvo štátneho občana SR, ktorý uzavrel manželstvo v cudzine sa zapisuje do osobitnej matriky, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe predloženého sobášneho listu zo štátu, v ktorom bolo manželstvo uzavreté, v prípade potreby opatreného príslušnými overeniami, preloženého do slovenčiny súdnym tlmočníkom, sa na matričnom úrade podľa miesta trvalého pobytu slovenského občana spíše „Zápis o uzavretí manželstva“ a zašle do osobitnej matriky. Až po zápise do knihy manželstiev a vystavení sobášneho listu osobitnou matrikou je takýto doklad platnou verejnou listinou na území SR.
Po uzavretí manželstva môže žena užívať priezvisko bez koncovky slovenského prechyľovania, ak sa hlási k inej, ako slovenskej národnosti, čo si uvedie v žiadosti o uzavretie manželstva a už prvý výpis z matriky bude v tomto tvare. Ďalšou zákonnou možnosťou je, že žena po uzavretí manželstva písomne požiada matričný úrad, pred ktorým uzavrela manželstvo o zápis do matriky a vydanie sobášneho listu bez koncovky slovenského prechyľovania.

Správne poplatky  (aktiálne ceny v € žiadajte na svojom obecnom úrade)
Uzavretie manželstva
Vydanie osvedčenia o právnej spôsobilosti na uzatvorenie manželstva v cudzine
P
ovolenie uzatvoriť manželstvo na inom než príslušnom matričnom úrade štátnymi občanmi SR 
Uzatvorenie manželstva pred iným než príslušným matričným úradom štátnymi občanmi SR 
Povolenie uzatvoriť manželstvo mimo určenej doby 
Povolenie uzatvoriť manželstvo mimo úradne určenej miestnosti 
Uzatvorenie manželstva medzi štátnym občanom SR a cudzincom
Uzatvorenie manželstva medzi cudzincami 
Povolenie zmeny
Priezviska: hanlivého, výstredného, smiešnšho, cudzojazyčného 
Priezviska maloletých detí 
Mena alebo priezvyska v ostatných prípadoch 
Štátne občianstvo
Udelenie štátneho občianstva SR osobe nad 18 rokov 
Udelenie štátneho občianstva SR dieťaťu do 15 rokov 
Udelenie štátneho občianstva SR dieťaťu od 15 rokov do 18 rokov 
Voľba priezviska 
Občania pri uzavieraní manželstva pred príslušným orgánom povereným viesť matriku alebo pred príslušným orgánom cirkvi súhlasne vyhlásia,
·    či priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom,
·    či si ponechajú svoje doterajšie priezviská, alebo ·    či priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom a jeden z nich si ponechá svoje doterajšie priezvisko; občan, ktorý
už má dve priezviská, uvedie, ktoré z doterajších priezvísk bude súčasťou jeho priezviska po uzavretí manželstva
·    ak si občania ponechajú svoje doterajšie priezviská, súhlasne vyhlásia, ktoré z ich priezvisk bude priezviskom spoločných detí 

 Cirkevný sobáš

 TYPY CIRKEVNÝCH OBRADOV

 Katolícky obrad
Sobáš v katolíckom kostole sa musí ohlásiť na farskom úrade 3 mesiace vopred. Pred uzavretím sobáša sa snúbenci zúčastňujú prípravy na uzavretie manželstva. Ak sa sobáš bude konať v inom kostole než v tom, kde boli snúbenci pokrstení, treba pri nahlasovaní sobáša odovzdať krstný list (nesmie byť starší než 6 mesiacov). Vydajú vám ho na tej istej fare, kde ste boli pokrstení. Kňaz vás uvíta pri vchode do kostola a odvedie k oltáru. Na rad príde modlitba, bohoslužba a potom sa kňaz prihovorí ku vám a prítomným. Nasleduje vyslovenie manželského súhlasu, vaša prísaha, požehnanie prsteňov, výmena prsteňov a požehnanie vám, ako novomanželom.
Po podpísaní zápisnice vás kňaz vyprevadí k východu kostola.

Evanjelický obrad
Evanjelická svadba sa v podstate nelíši od svadby katolíckej. Svadobné zvony, slávnostný príchod do kostola, hudba, modlitba, kázanie, svadobný sľub, výmena prsteňov, požehnanie – tieto najdôležitejšie prvky svadby sú v kresťanských cirkvách podobné.
Keď sa rozhodnete pre evanjelickú svadbu, dohodnite si najskôr termín sobáša s príslušnou farnosťou aspoň dva mesiace pred svadbou. Žiadosť o uzavretie manželstva si vypýtajte alebo na farnosti alebo na matrike. Vyplnenú a overenú žiadosť z matriky spolu s listami o konfirmácii treba priniesť na faru.
V prípade, že pochádzate z rozdielnych farností, požiadajte o zosobášenie na farnosti nevesty. Aspoň jeden z vás musí byť evanjelického vierovyznania a mať trvalé bydlisko v mieste farského úradu.
Ak ste zmiešaný pár, evanjelická cirkev nevyžaduje prestup neevanjelického snúbenca. Ak nie ste pokrstení, musíte to stihnúť do svadobného obradu.

 Židovský obrad
Okrem soboty a náboženských sviatkov sa môže obrad uskutočniť kedykoľvek. Najobľúbenejšie dni na sobáš sú nedeľa a utorok. Podmienkou je, aby nevesta aj ženích boli Židia.
Aby bol obrad platný, musí byť prítomných aspoň desať mužov. Deň pred svadobným obradom sa nevesta nesmie vidieť so ženíchom. V svadobný deň treba dodržiavať pôst. Nevesta sa musí podrobiť očistnému kúpeľu. Počas obradu ženích nastokne neveste prsteň na ukazovák pravej ruky, spolu vypijú víno z jeden čaše, ktorú potom ženích rozbije dupnutím pravej nohy. Na záver sa podpíše svadobná zmluva.

 Dobrá rada
Svadobný obrad je zvláštna udalosť. Skúste doňho zakomponovať niektoré z doleuvedených nápadov:
·    Vyberte si čítania alebo citáty, ktoré odrážajú vaše vzájomné pocity. Môžete ich zobrať z biblie alebo z kníh s poéziou alebo prózou.
·    Nechajte vytlačiť program svadby so špeciálnym mottom a rozdajte ho hosťom na svadobnom obrade
·    Nevesta dá kvety svojej mame a mame ženícha alebo aj iným hosťom
·    Nech počas svadobného obradu zaspieva alebo zahrá na hudobnom nástroji váš priateľ alebo priateľka
Nechajte zahrať pieseň, ktorú ste zložili vy a vyjadruje to čo jeden k druhému cítite